موارد استفاده بلاک چین: امور خیریه

موارد استفاده بلاک چین: امور خیریه

موارد استفاده بلاک چین: امور خیریه

مقدمه:

سازمان‌‌های خیریه معمولا به دلیل نبود شفافیت، مسائل مربوط به پاسخگویی و محدود بودن راه‌‌های پذیرش کمک‌‌های دریافتی با مشکلاتی روبرو هستند. کارهای بشردوستانه با استفاده از ارز دیجیتال (یا استفاده از فناوری بلاک چین برای تسریع بخشیدن به کمک‌‌های خیریه) راه‌‌حلی متفاوت را ارائه می‌‌دهند. تراکنش‌‌های غیرمتمرکز و مستقیم می‌‌توانند به این سازمان‌‌ها کمک کنند به شیوه‌‌ای کارآمدتر مبالغ اهداء شده را دریافت کرده و به جمع‌‌آوری سرمایه بپردازند.

اصول بلاک چین

به وجود آمدن سیستم‌‌های بلاک چینی مزایای زیادی را در بسیاری از صنایع به وجود خواهد آورد، چرا که شفافیت و امنیت بیشتری را برای داده‌‌ها فراهم می‌‌آورند. اگرچه این مفهوم مدت‌‌ها قبل از پیدایش بیت کوین وجود داشت، اما پتانسیل بلاک چین تنها چند سال است که در مقیاسی گسترده مورد توجه قرار گرفته است.

بلاک چین یکی از اجزاء اساسی تمامی شبکه‌‌های اقتصادی کریپتوکارنسی است. این فناوری توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به عنوان لجر دیجیتالی (Digital Ledger) زیرساخت بیت کوین ساخته شد، اما از آن زمان در سناریو‌‌های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته و نه تنها خود را به عنوان جزئی جدایی‌‌ناپذیر از ارزهای دیجیتال ثابت کرده است، بلکه اکنون انواع دیگری از ارتباطات دیجیتالی و اشتراک داده به آن وابسته هستند.

بلاک چین بیت کوین به عنوان یک فناوری لجر توزیع شده (DLT) کار می‌‌کند که از طریق رمزنگاری ایمن شده و توسط شبکه‌‌ای عظیم از کامپیوترها یا نودها (Nodes) نگه داشته می‌‌شوند. چنین چارچوبی قابلیت تراکنش‌‌های بدون مرز همتا به همتا (P2P) را در محیطی فراهم می‌‌آورد که هیچ نیازی به اجازه افراد ثالث ندارند. عدم نیاز به اجازه بدین معنا است که کاربران مجبور نیستند به یکدیگر اعتماد داشته باشند، چرا که تمامی نودهای شرکت‌‌کننده ناچار هستند از دسته‌‌ای از قوانین از پیش تعیین شده پیروی کنند (که توسط پروتکل بیت کوین اجرایی می‌‌شوند).

لجر بیت کوین که برای این تراکنش‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به هیچ مرکز داده یا سروری وابسته نیست. به جای آن، بلاک چین توزیع شده و در میان انبوهی از نودهای کامپیوتری در سراسر جهان پخش شده است. این یعنی هر دفعه یک تراکنش‌‌ تایید می‌‌شود یا یک داده تغییر می‌‌یابد، هر شرکت‌‌کننده در شبکه باید نسخه بلاک چین خود را در راستای آن رویداد بروزرسانی کند (باید در مورد تمامی تغییرات به اجماع برسند).

همانطور که به آن اشاره شد، بلاک چین معمولا به عنوان لجر توزیع شده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و مزایای فراهم آمده توسط این فناوری منحصر‌‌به‌‌فرد در حال خدمت‌‌رسانی به چندین سازمان بشردوستانه و بنیاد خیریه هستند. بنیاد خیریه بلاک چین بایننس (BCF) یک مثال بسیار مناسب است.

کمک‌‌های خیریه به صورت ارز دیجیتال

هنوز راه زیادی تا گسترش جهانی ارزهای دیجیتال باقی مانده است و این مسیر در مورد بنیادهای خیریه مطمئنا بسیار طولانی‌‌تر است. در حال حاضر، تعداد کم اما رو به ‌‌رشدی از سازمان‌‌های خیریه وجود دارند که از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش برای دریافت کمک مالی استفاده می‌‌کنند.

اهداءکنندگانی که قصد دارند از ارزهای دیجیتال برای کمک استفاده کنند، باید خود را به چند سازمان اندک محدود سازند که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی به عمل می‌‌آورند یا اینکه مبلغ چنان زیادی را اهداء کنند تا سازمان‌‌ مورد نظر پرداخت‌‌های ارز دیجیتالی را در نهایت بپذیرد.

قبل از اینکه یک موسسه خیریه شروع به دریافت ارز دیجیتال کند، باید فرآیندی را برای مدیریت و توزیع سرمایه‌‌های دریافت شده به شیوه‌‌ای شفاف و کارآمد تعیین کند. آشنایی با اصول ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین – و اینکه کمک‌‌های دریافتی به چه صورت می‌‌توانند به ارز فیات بازگردانده شوند – برای بکارگیری درست این استراتژی بسیار حیاتی است.

مزایای احتمالی کارهای بشردوستانه با استفاده از ارز دیجیتال

چنین رویکردی می‌‌تواند مزایای زیادی را برای سازمان‌‌های خیریه یا اهداءکنندگان دربر داشته باشد:

  • شفافیت کامل: هر تراکنش ارز دیجیتال منحصربه‌‌فرد است که یعنی می‌‌توان آن به راحتی از طریق بلاک چین ردیابی کرد. سطح بالاتر شفافیت و پاسخگویی عمومی می‌‌تواند ذهن اهداءکنندگان را راحت‌‌تر کرده و در همان حال آنها را ترغیب کند به منظور تقویت وجهه سازمان خیریه مورد نظر کمک مالی اهداء کنند.
  • جهانی و غیرمتمرکز بودن: بیشتر شبکه‌‌های بلاک چین سطح بالایی از تمرکز زدایی را نشان می‌‌دهند، یعنی به هیچ دولت یا نهاد مرکزی دیگری وابسته نیستند. بنابراین، سرمایه‌‌ها را می‌‌توان به صورت مستقیم از اهداءکننده به سازمان انتقال داد و ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین آن را برای تراکنش‌‌های بین‌‌المللی بسیار مناسب می‌‌کند.
  • توافقات دیجیتالی: بلاک چین اشتراک و ذخیره داده‌‌های دیجیتالی را بسیار ساده‌‌تر می‌‌سازد و همچنین ممکن است آن را برای اطمینان خاطر از این نکته به کار ببریم که اسناد یا قراردادهای مهم نمی‌‌توانند بدون اجازه تمامی افراد شرکت‌‌کننده در شبکه ویرایش شوند.
  • هزینه‌‌های کمتر: فناوری بلاک چین پتانسیل این را دارد که شیوه مدیریت سازمان‌‌های خیریه را ساده‌‌تر کند که به وسیله خودکارسازی بخش‌‌هایی از فرآیند و کاهش هزینه‌‌های کلی از طریق استفاده از واسطه‌‌های کمتر به دست می‌‌آید.
  • مالیات کمتر: برای مثال یک اهداءکننده آمریکایی را در نظر بگیرید؛ اگر کمک‌‌های مالی با استفاده از بیت کوین صورت گیرند، سازمان خیریه تمامی ارزش ارسال شده را دریافت می‌‌کند. به علاوه، شخص اهداءکننده قادر خواهد بود در مقابل سازمان‌‌های دولتی از معافیت مالیاتی بیشتری برخوردار شود.

نگرانی‌ها و محدودیت‌ها

علی‌‌رغم مزایای بالقوه که ذکر شدند، نگرانی‌‌هایی نیز در مورد این مسئله وجود دارند:

  • بی ثباتی: علاوه بر استیبل‌‌کوین‌‌ها، بیشتر ارزهای دیجیتال در بازارهایی بسیار بی‌‌ثبات معامله شده و معمولا با نوسانات زیادی در ارزش خود روبرو می‌‌شوند.
  • امنیت: اگر کلیدهای خصوصی که اجازه دسترسی به سرمایه‌‌ها را می‌‌دهند، گم شوند هیچ راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد. همچنین اگر کلیدها به شیوه‌‌ای درست مدیریت یا ایمن‌‌سازی نشوند، هر شخص تبهکاری می‌‌تواند به کیف پول دسترسی پیدا کرده و سرمایه‌‌ها را به سرقت ببرد.
  • آگاهی و فهم عمومی: بیشتر مردم نمی‌‌توانند بلاک چین را به خوبی توضیح دهند و بسیاری از اهداءکنندگان بالقوه با اصول ارزهای دیجیتال آنقدر آشنایی ندارند که به سیستم آن اعتماد کنند یا از آن برای کمک‌‌های خیریه خود بهره ببرند.

موارد استفاده واقعی

اقدامات بشردوستانه با استفاده از ارزهای دیجیتال در سال‌‌های اخیر توسط چند سازمان نام‌‌آشنا مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند. برای مثال، سازمان جهانی Fidelity Charitable در سال 2017 حدود 69 میلیون دلار به صورت ارز دیجیتال دریافت کرد. همان سال، یک خیر ناشناس که با عنوان Pine شناخته می‌‌شود حدود 55 میلیون دلار از طریق Pineapple Fund به صورت بیت کوین به سازمان‌‌های خیریه جهانی اهداء کرد.

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، سازمان BCF یک مثال عالی برای این مسئله می‌‌باشد. BCF یک سازمان غیر انتفاعی است که به دنبال تغییر کارهای انسان‌‌دوستانه از طریق یک پلتفرم خیریه غیرمتمرکز است.

سخن نهایی

کمک انسان‌‌دوستانه با استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش نسبتا جدید برای اهداء، دریافت و توزیع کمک‌‌های خیریه باقی مانده است. اما با گسترش و افزایش محبوبیت هرچه بیشتر فناوری بلاک چین، سازمان‌‌های خیریه و همچنین اهداءکنندگان ممکن است آن را به عنوان روشی عالی برای کمک به افراد نیازمند انتخاب کنند. اگر افراد بیشتری آن را انتخاب کنند، سازمان‌‌های خیریه نیز فعالیت‌‌های ارز دیجیتالی خود را مطابق با آنها گسترش خواهند داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *